Święto Szkoły - relacje uczestników

 DSC5137 DSC52258 Listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 385 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie uczniowie wraz z nauczycielami uroczyście świętowali Dzień Niepodległości; Święto bardzo ważne dla wszystkich Polaków. To wyjątkowe i niepowtarzalne święto narodowe, które dla każdego Polaka wiąże się z innymi wspomnieniami i emocjami, a każdy z nas obchodzi je z należytym szacunkiem i powagą. 

W tradycji szkoły obchody narodowego Święta Niepodległości połączone są z obchodami Święta Szkoły, które zostało ustanowione na pamiątkę nadania placówce imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obchodzone jest ono corocznie w przeddzień Święta Niepodległości i jest zwykle podsumowaniem ogólnoszkolnego projektu edukacyjnego, w którego przygotowanie i uroczyste obchody zaangażowane są wszystkie klasy, uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy Szkoły.

W tym dniu nie odbywały się tradycyjne lekcje. Zostały one zastąpione częścią artystyczną poświęconą odzyskaniu niepodległości oraz różnymi konkursami i projektami. Żeby jeszcze bardziej podkreślić powagę i uroczysty charakter tego wyjątkowego dnia, uczniowie przyszli do szkoły w strojach galowych.

Czytaj więcej...

 DSC5267Atmosferę obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole dało się wyczuć już kilka dni wcześniej, kiedy na szkolnych korytarzach zaczęły pojawiać się okolicznościowe gazetki i białoczerwone ozdoby przygotowywane przez wszystkie klasy. Niektórzy uczniowie wzięli udział w lekcjach organizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku dotyczących depeszy notyfikującej powstanie Państwa Polskiego w 1918 roku. Chętni mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o Marszałku Piłsudskim. Byli też tacy, którzy odwiedzili groby i pomniki polskich bohaterów niepodległości.

W tym roku 11 listopada znowu świętowany był u nas z dużym rozmachem. W naszej szkole ten dzień jest wyjątkowo ważny, bo ściśle związany z jej patronem – Józefem Piłsudskim. Przypomina nam o jego ogromnym wkładzie w walce o niepodległość Polski.

Ten listopadowy czas wypełniły przeróżne inicjatywy. Bieg - sztafeta uczniów i nauczycieli wokół terenu szkoły przyniósł wszystkim dużo rado radości, a uczestnikom dodatkowo pozwolił poczuć się jak uczestnicy słynnych biegów niepodległości w całej Polsce.  Warunkiem udziału w tym przedsięwzięciu  było przyozdobienie koszulki własnoręcznie wykonanym kotylionem
lub biało-czerwoną ozdobą.

Czytaj więcej...

Dzień Niepodległości92954B9A 5CC4 4D8D B9D7 315ADD43C789Święto Niepodległości 11. 11.2017 r. młodzież naszej Szkoły Podstawowej nr 385 uczestniczyła w dzielnicowych obchodach Święta Niepodległości.

Najpierw odbyła się uroczysta, koncelebrowana Msza św. z udziałem władz dzielnicy, harcerzy, mieszkańców i uczniów szkół z Dzielnicy Wesoła. Następnie przemaszerowaliśmy pod pomnik ku czci żołnierzy POW, którzy w 1917 roku pod dowództwem brygadiera Józefa Piłsudskiego w lasach Wesołej odbyli manewry. Tam też odbył się uroczysty Apel Poległych i złożenie wieńców. Na zakończenie zebrani mogli posilić się żołnierską grochówką.

Pierwsze Święto w SP 385 - 10 listopada 2017 r.


flaga polski ruchomy obrazek 0001Święto Niepodległości jest dla każdego z Polaków dniem niezwykle ważnym. Choć narodowe święto dla każdego z nas wiążę się z innymi emocjami, wspomnieniami czy postrzeganiem, to niewątpliwie każdy obywatel na swój sposób okazuje mu należyty szacunek. Dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 385 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, dzień ten kojarzy się z jeszcze jednym wydarzeniem – Świętem Szkoły.

Ze względu na wagę uroczystości, od dłuższego czasu prowadzone były intensywne przygotowania. Wszystkie klasy, począwszy od czwartych szkoły podstawowej, a skończywszy na 3 gimnazjum, pracowały tym, aby w sposób niebanalny i interesujący zaprezentować  jedną z wybranych postaci, która miała niebagatelny wpływ na odzyskanie i utrzymanie wolności w naszym kraju. Zajmowaliśmy się osobami zaangażowanymi w różnych dziedzinach życia społecznego, nie tylko w czasach rozbiorów, ale także zawsze wtedy, gdy wolność Polski była zagrożona.  Moja klasa przybliżyła publiczności postać Juliana Ursyna Niemcewicza, wybitnego oświeceniowego twórcy literatury polskiej. Jednak to klasa 3g wyróżniła się na tle innych, wykonując krótkie przedstawienie poświęcone postaci Emilii Plater.

Czytaj więcej...