Projekt szkolny na 100-lecie Niepodległości

flaga polski ruchomy obrazek 0001

JPilsudskiSzanujemy przeszłość, tworzymy przyszłość” – projekt na 100-lecie Niepodległości w SP 385

 

Rok 2018 jest rokiem szczególnym dla wszystkich Polaków, ponieważ obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości z tym związanych nie mogło zabraknąć w Szkole Podstawowej nr 385 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Już od zeszłego roku szkolnego nasza społeczność realizowała projekt edukacyjny związany ze Świętem Niepodległości. Podjęte zostały działania w wielu dziedzinach, by w różnorodny sposób zaangażować dzieci i młodzież. Dzielnicowy konkurs wiedzy o Marszałku, międzyszkolna debata uczniów, a nawet matematyczne zmagania „100 przykładów w 19 minut i 18 sekund” – to tylko niektóre z aktywności, jakie podjęli uczniowie i nauczyciele.

Zwieńczeniem projektu było uroczyste i wyjątkowe Święto Szkoły, które miało miejsce 8 listopada. Ten dzień zapisze się w historii jako moment nadania sztandaru SP 385. Na uroczystości gościliśmy księdza biskupa Marka Solarczyka, Zarząd  i radnych Dzielnicy Wesoła, dyrektorów i przedstawicieli wesołowskich instytucji i oczywiście fundatorów sztandaru.

Dekoracje zdobiące szkołę, popisy taneczne najmłodszych podopiecznych, „Lekcja historii” dla gości i uhonorowany długimi owacjami na stojąco spektakl „A to Polska właśnie” to tylko niektóre aktywności naszych uczniów w tym dniu. Obok wspomnień szczególną pamiątką będzie z pewnością specjalny numer gazetki szkolnej.

 

Kolejne dni także obfitują w wydarzenia. Są nimi uczestnictwo klas starszych w spektaklu, projekt architektoniczno-urbanistyczny „Szklane domy. Warszawa 2218”, Niepodległościowy rajd rowerowy, podsumowanie aktywności edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej „Piękna nasza Polska cała”, wystawa plastyczna prac uczniowskich „Sztuka to wolność, sztuka to prawda”, życzenia dla Niepodległej składane przez czwartoklasistów, sukcesy w ogólnolnopolskim konkursie na komiks historyczny „ My i nasza historia”. Nasze plany sięgają do lutego 2019 r, kiedy zorganizujemy święto języka polskiego.

 

Nadanie szkole sztandaru, otworzyło w naszej historii kolejny rozdział. Chcemy dumnie realizować wartości, które na tym sztandarze umieszczono. Są nimi: Prawda, Dobro, Piękno, a postać Patrona – Marszałka Józefa Piłsudskiego – z pewnością  będzie nam w tym pomagać.

 

Ewa Ziarek n-lka j.polskiego w SP 385