Spotkanie z młodzieżą z Serbii - art. Natalii Dąbrowskiej

Spotkanie z młodzieżą z Serbii                  

W dniach 08.01-24.012018r. wraz z 11 uczniami z naszej szkoły udaliśmy się na wycieczkę w ramach projektu międzynarodowego z pomocą Pestalozzi Children's Fundation. Polegała ona głównie na wymianie międzykulturowej; 40 uczniów z Polski oraz 40 z Serbii wyjechało do Szwajcarii,a dokładnie do wioski dziecięcej w Trogen, gdzie dzięki wspólnemu spędzaniu czasu(na zajęciach oraz po) mieliśmy się integrować.

W tygodniu (między godzinami 9-12 i 14-17) odbywały się lekcje ze Szwajcarskimi animatorami, podczas których analizowaliśmy problem dyskryminacji i poznawaliśmy się nawzajem. W ramach lekcji mieliśmy między innymi; zadania w grupach, takie jak budowanie toru dla szklanej kulki według wytycznych, gry typu Crocodile's River, podczas której musieliśmy przejść przez całe pomieszczenie używając samych krzeseł, z których nie mogliśmy schodzić ani tracić kontaktu fizycznego, pisaliśmy definicję dyskryminacji, a nawet piekliśmy wspólnie pianki.

Mieszkaliśmy w piętrowych domkach, w pokojach 2/3 osobowych, mieliśmy dyżury, które polegały na przywożeniu jedzenia, przygotowywaniu posiłków i zmywaniu naczyń. W czasie wolnym mielismy do dyspozycji całą wioskę, w tym Youth Club, w którym znajdował się; Music Room, Paiting Room, przebieralnia, pokój z piłkarzykami oraz billardem i wiele innych, a także szkołę, gdzie mogliśmy się śmiało integrować z grupą z Serbii, bardzo przyjaznymi i otwartymi ludźmi.

 

Ostatniego dnia zostało zorganizowane małe spotkanie pożegnalne, podczas którego dawaliśmy sobie prezenty, autografy,śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Wszyskim pobyt zleciał bardzo miło i szybko, tak, że nikt nie chciał wyjeżdżać i żegnać się z nowo poznanymi przyjaciółmi. Mamy nadzieję spotkać ich kiedyś jeszcze raz, zachęcam wszystkich do brania udziału w projektach tego typu, ponieważ są bardzo cennym i niepowtarzalnym przeżyciem.

 Natalia Dąbrowska IIg kl.gim. Szkoła Podstawowa nr 385