Odwiedź na Facebooku profil: NASZEJ SZKOŁY oraz WOLONTARIATU

Klimatyczny Europejski Dzień Języków – 29 września 2022

„Być we wspólnocie” to zwrot, który nabrał zupełnie nowego znaczenia. Zarówno dorośli, jak i dzieci, młodzież jak powietrza potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem. Ta idea przyświecała nam, gdy zdecydowaliśmy się świętować Europejski Dzień Języków.

O tym, że warto znać języki obce wie każdy, ale ile tych obcych języków jest  w Europie przekonali się nasi uczniowie w jesienne czwartkowe popołudnie 29.09, kiedy nastąpiła tegoroczna inauguracja „Klimatycznych Czwartków”.

Zwrot „ucząc bawić” Ignacego Krasickiego jest trafnym określeniem dla wielorakich umiejętności, jakie uczniowie kształtowali podczas „zabawy” w odkrywanie tej europejskiej językowej spuścizny. Nasza wygodna, wyposażona w kolorowe pufy część korytarza, nazywana przez społeczność SP385 przestrzenią rekreacyjną, była jeszcze barwniejsza, ponieważ tu i ówdzie pojawiły się /przez niektórych uczniów solidnie pochowane/ kolorowe kody QR, które uczniowie podczas rozwiązywania zadań skanowali, by poznać odpowiedzi na zamieszczone na karcie pracy pytania. W tym zadaniu trzeba się było wykazać umiejętnością wyszukiwania informacji bez tracenia cennego czasu na czytanie całego tekstu pojawiającej się strony internetowej. Uczniowie okazali się mistrzami tej konkurencji. Dziewięć kilkuosobowych drużyn walczyło dzielnie o najwyższe miejsca udowadniając, że praca zespołowa, dzielenie się obowiązkami, spostrzegawczość, umiejętność korzystania z elektronicznych aplikacji, zasobów internetowych i tężyzna fizyczna to atrybuty współczesnego ucznia. Na koniec naszych zmagań próbowaliśmy jeszcze giętkości naszych języków i słuchu, gdy trzeba było przeczytać „tongue twisters” czyli „łamańce językowe” pochodzące z różnych zakątków Europy. Mieliśmy wszyscy dużo radości, a uczniowie i tu okazali się erudytami czytając na miarę swoich możliwości i umiejętności.

W przyszłym roku też się chętnie pobawimy poszukując ciekawostek o innych zakątkach tego pięknego świata podczas Europejskiego Dnia Języków.

Magdalena Dworzyńska, nauczyciel języka angielskiego