Odwiedź na Facebooku profil: NASZEJ SZKOŁY oraz WOLONTARIATU

„Mała książka – wielki człowiek” program promocji czytelnictwa.

„Mała książka – wielki człowiek” to program czytelniczy, który Instytut Książki zainicjował już w 2017 roku. Angażuje on szpitale, biblioteki publiczne oraz szkoły w promocję czytania, przynoszącego dzieciom wiele korzyści, takich jak wspieranie ich rozwoju intelektualnego i psychicznego, a także budowanie silnej więzi z rodzicami lub opiekunami. Dzieciom, którym czytano od najmłodszych lat, łatwiej przychodzi nauka, a w dorosłym życiu lepiej radzą sobie z różnego rodzaju wyzwaniami. Znana jest ogólnie zasada, że książka rośnie razem z dzieckiem, dlatego Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” obdarowuje najmłodszych czytelników i ich rodziców wyjątkowymi Wyprawkami Czytelniczymi. Po książkach dla niemowląt i przedszkolaków przyszedł czas na pierwszoklasistów. W ostatnich dwóch latach odbiorcami są dzieci, które już samodzielnie sięgają po książki i próbują swoich sił w czytaniu

Nasza szkoła uczestniczy od początku działania programu dla szkół podstawowych, czyli od roku szkolnego 2020/21. Począwszy od tego czasu wyprawki czytelnicze otrzymali wszyscy uczniowie  klas pierwszych na uroczystości Pasowania na czytelnika w bibliotece szkolnej. Ten szczególny prezent –  zawierał m.in. „Pierwsze abecadło” czyli książkę dla dzieci, przewodnik dla rodziców oraz wycinankę. Motywem  przewodnim książeczki są kolejne litery alfabetu, które pomagają dzieciom w nauce ich rozpoznawania, a następnie składania w wyrazy i całe zdania.

Akcji towarzyszy, zakrojona na szeroką skalę, kampania informacyjna w mediach tradycyjnych      i Internecie. To największa tego typu akcja w Europie i jedna z największych na świecie.

Program „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny.