Atmosferę obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole dało się wyczuć już kilka dni wcześniej, kiedy na szkolnych korytarzach zaczęły pojawiać się okolicznościowe gazetki i białoczerwone ozdoby przygotowywane przez wszystkie klasy. Niektórzy uczniowie wzięli udział w lekcjach organizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku dotyczących depeszy notyfikującej powstanie Państwa Polskiego w 1918 roku. Chętni mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o Marszałku Piłsudskim. Byli też tacy, którzy odwiedzili groby i pomniki polskich bohaterów niepodległości.
W tym roku 11 listopada znowu świętowany był u nas z dużym rozmachem. W naszej szkole ten dzień jest wyjątkowo ważny, bo ściśle związany z jej patronem – Józefem Piłsudskim. Przypomina nam o jego ogromnym wkładzie w walce o niepodległość Polski.
Ten listopadowy czas wypełniły przeróżne inicjatywy. Bieg – sztafeta uczniów i nauczycieli wokół terenu szkoły przyniósł wszystkim dużo rado radości, a uczestnikom dodatkowo pozwolił poczuć się jak uczestnicy słynnych biegów niepodległości w całej Polsce. Warunkiem udziału w tym przedsięwzięciu było przyozdobienie koszulki własnoręcznie wykonanym kotylionem
lub biało-czerwoną ozdobą.
Kolejnym wydarzeniem tego dnia była debata, w czasie której zastanawialiśmy się, czym jest dla nas niepodległość. W debacie wzięły udział pięcioosobowe delegacje z klas siódmych, ósmych oraz liceum. Uczniowie poruszali ważne tematy dotyczące zarówno przeszłości, jak i obecnej sytuacji Polski. Osoby, które przysłuchiwały się debatującym, mogły również włączać się do dyskusji. Debata, ze względu na temat i wyjątkowy charakter prezentowania różnych punktów widzenia, była szczególną lekcją – historii i dyskusji w poszanowaniu odmiennych opinii. Po debacie można było skosztować przygotowanych przez starszych uczniów dań z okresu dwudziestolecia międzywojennego, a także podziwiać ręcznie robione biało-czerwone ozdoby, głównie biżuterię, i wystawę prac plastycznych o tematyce niepodległościowej.
Ostatnim wydarzeniem tego dnia był apel. Uroczysta przemowa, recytowanie wierszy i śpiewanie patriotycznych pieśni dopełniły atmosferę tego święta.
Na koniec odtworzony został także film z projektu, realizowanego w klasach młodszych, pod tytułem „Zabawy naszych dziadków”.
Świętowanie 101 rocznicy odzyskania niepodległości jest już za nami, ale w naszych głowach pojawiło się dużo nowych pomysłów, jak swoją pamięć i wdzięczność dla bohaterów tamtych czasów oddać w przyszłym roku.
Ignacy Bielecki kl. VII a