8 Listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 385 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie uczniowie wraz z nauczycielami uroczyście świętowali Dzień Niepodległości; Święto bardzo ważne dla wszystkich Polaków. To wyjątkowe i niepowtarzalne święto narodowe, które dla każdego Polaka wiąże się z innymi wspomnieniami i emocjami, a każdy z nas obchodzi je z należytym szacunkiem i powagą.
W tradycji szkoły obchody narodowego Święta Niepodległości połączone są z obchodami Święta Szkoły, które zostało ustanowione na pamiątkę nadania placówce imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obchodzone jest ono corocznie w przeddzień Święta Niepodległości i jest zwykle podsumowaniem ogólnoszkolnego projektu edukacyjnego, w którego przygotowanie i uroczyste obchody zaangażowane są wszystkie klasy, uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy Szkoły.
W tym dniu nie odbywały się tradycyjne lekcje. Zostały one zastąpione częścią artystyczną poświęconą odzyskaniu niepodległości oraz różnymi konkursami i projektami. Żeby jeszcze bardziej podkreślić powagę i uroczysty charakter tego wyjątkowego dnia, uczniowie przyszli do szkoły w strojach galowych.
Od wielu dni uczniowie, pod opieką swoich wychowawców, przygotowywali się misternie do obchodów Święta Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się Biegiem Niepodległości wokół budynku szkolnego. Wzięli w nim udział przedstawicie uczniów z każdej klasy oraz nauczyciele wychowania fizycznego z naszej szkoły. Uczestnicy biegu ubrani byli w stroje sportowe z dodatkami w kolorach biało-czerwonych. Zainteresowanie samym biegiem było ogromne. Uczniowie, którzy nie uczestniczyli w biegu, zebrali się na boisku szkolnym dzielnie kibicowali biegaczom niepodległościowej sztafety. Każda klasa głośno dopingowała swoich reprezentantów wspierając ich powiewającymi w listopadowym słońcu biało-czerwonymi flagami.
Następnie uroczystości przeniosły się do budynku szkolnego, gdzie w auli głównej odbył się uroczysty apel, który rozpoczęła powitaniem Dyrektor Szkoły Pani Danuta Krzyżanowska. Na początku wszyscy zebrani uroczyście odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, hymn Polski. W apelu udział wzięli uczniowie z wychowawcami oraz zaproszeni goście, między innymi pani Aleksandra Paradowska – zastępca burmistrza dzielnicy i pani Renata Mroczkowska – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Dzielnicy Warszawa – Wesoła. Podczas apelu odbyły się występy uczniów, które zatytułowano „Pociąg do wolności”. Część artystyczna przedstawiona przez uczniów opowiadała o historii Polski oraz 123 latach niewoli. Spektakl przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej i panie Edytę Maruszak i Annę Rutkowską – Krysztofik rozpoczął się od pokazania trudów niewoli, biegł przez powstania oraz I wojnę światową aż do odzyskania wolności. Grupa uczniów zaśpiewała tradycyjne pieśni legionowe oraz deklamowała szereg wzruszających wierszy. Wszystkie prezentowane utwory uzupełniane były krótkimi informacjami dotyczącymi historii Polski. Profesjonalne i perfekcyjne wykonanie przez młodych artystów podniosło rangę całej uroczystości oraz wprowadziło wszystkich zebranych w zadumę.
W kolejnej części obchodów Święta Szkoły odbyła się debata na temat istoty niepodległości, podczas której uczniowie zastanawiali się, czym jest dla nich fakt życia w niepodległym kraju. Odbył się również quiz wiedzy o niepodległości w klasach IV – VI oraz konkurs wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim dla uczniów starszych. Najmłodsze klasy, pod opieką swoich wychowawczyń, przygotowały film, w którym dzieci pokazały, jakie zabawy towarzyszyły ich dziadkom. Przy montażu filmu pomogła najmłodszym pani Monika Dzido.
Równocześnie w przestrzeni rekreacyjnej odbywała się wystawa przepięknych prac plastycznych o tematyce patriotycznej wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Prace wykonane były z różnych materiałów, np. makaronu, wikliny, ceramiki, masy plastycznej. Zaprezentowana była również biżuteria w narodowej kolorystyce – broszki, bransoletki, kolczyki, spinki, naszyjniki. Uczniowie klas ósmych i licealnych przygotowali także potrawy i przekąski popularne w okresie dwudziestolecia międzywojennego, których można było spróbować i poznać tradycyjne, polskie smaki tamtego okresu.
Obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Święto Szkoły na długo zostaną w naszej pamięci. Był to bardzo edukacyjnie i przyjemnie spędzony czas.
Arkadiusz Sędziak, Klasa VII A