Święto Niepodległości jest dla każdego z Polaków dniem niezwykle ważnym. Choć narodowe święto dla każdego z nas wiążę się z innymi emocjami, wspomnieniami czy postrzeganiem, to niewątpliwie każdy obywatel na swój sposób okazuje mu należyty szacunek. Dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 385 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, dzień ten kojarzy się z jeszcze jednym wydarzeniem – Świętem Szkoły.
Ze względu na wagę uroczystości, od dłuższego czasu prowadzone były intensywne przygotowania. Wszystkie klasy, począwszy od czwartych szkoły podstawowej, a skończywszy na 3 gimnazjum, pracowały tym, aby w sposób niebanalny i interesujący zaprezentować jedną z wybranych postaci, która miała niebagatelny wpływ na odzyskanie i utrzymanie wolności w naszym kraju. Zajmowaliśmy się osobami zaangażowanymi w różnych dziedzinach życia społecznego, nie tylko w czasach rozbiorów, ale także zawsze wtedy, gdy wolność Polski była zagrożona. Moja klasa przybliżyła publiczności postać Juliana Ursyna Niemcewicza, wybitnego oświeceniowego twórcy literatury polskiej. Jednak to klasa 3g wyróżniła się na tle innych, wykonując krótkie przedstawienie poświęcone postaci Emilii Plater.
Uroczystości trwały cały dzień; uczniowie w trzech turach mieli przyjemność w nich uczestniczyć: najmłodsi uczniowie – klasy 0, 1, 2 i 3, nieco starsi uczniowie szkoły podstawowej (klasy 1-7) i gimnazjaliści.
Każda z tych części rozpoczynała się przemówieniem pani Dyrektor Izabeli Nowackiej oraz wystąpieniem naszego szacownego gościa – burmistrza Sulejówka, pana Arkadiusza Śliwy, który w niezwykle barwny i interesujący sposób opowiadał o związkach patrona naszej szkoły, Józefa Piłsudskiego, z Sulejówkiem.
Obchody rocznicy odzyskania niepodległości dla najmłodszych uczniów urozmaicone były rozdaniem nagród za zaprojektowanie i wykonanie pocztówki patriotycznej. Wszystkie prace konkursowe, nie tylko te nagrodzone, można było podziwiać na okolicznościowej wystawie, która wzbudziła niemałe zainteresowanie. Najmłodsi „piłsudczycy” zachwycili wspólnym, gromkim wykonaniem piosenki o „fajnej Polce i Polaku”.
Każdą z części uroczystości uświetniał występ szkolnego chóru, wykonującego pieśni legionowe. Dzięki tekstom, wyświetlanym na ekranie, wszyscy mogli przyłączyć się do wspólnego śpiewania, co wielu ochoczo uczyniło. Utworem, który porwał serca tłumów, była piosenka „Białe róże” w wykonaniu siódmoklasistki, Andżeliki Kozłowskiej. Wszystkie prezentowane pieśni poprzedzone były garścią informacji o historii ich powstania.
Część artystyczna naszej uroczystości przygotowana była przez panie Małgorzatę Sobieszek i Hannę Grodzką-Figzał. Koordynacją prezentacji klas zajął się pan Jacek Drejerski. Dzięki elementom muzycznym zbudowana została piękna, patetyczna atmosfera – odpowiednia w dniu dwóch, istotnych dla nas świąt.
Obchody 11 listopada w naszej szkole zostaną na pewno zapamiętane na długo i możliwe, że będą inspiracją dla kolejnych roczników.
Karolina Gajewska kl. 3d Gim.