Ardua prima via est – to hasło tegorocznego Festiwalu Nauki, który odbył się w szkole przy Klimatycznej już dwudziesty raz! Początki są trudne – to wiemy; wiedzą to również nasi uczniowie, którzy z wielkim zapałem angażują się w pokonywanie tych pierwszych, trudnych kroków. Nie tylko codzienne lekcje pokazują drogi, dzięki którym pokonywanie trudności jest łatwiejsze, ciekawsze i w ogóle możliwe. Chyba najprostszym sposobem radzenia sobie z trudnościami jest działanie niestandardowe, inne niż zwykle. Do takiego właśnie działania mobilizuje się cała społeczność naszej szkoły organizując różne przedsięwzięcia, w tym również coroczne Festiwale Nauki. Oczywiste jest, że prawdziwy rozwój nauki, ale również rozwój młodego człowieka – ucznia jest możliwy tylko wtedy, gdy zadanie podejmie wiele osób jednocześnie. Nikt samotnie nie odniesie sukcesu; praca w zespole sama w sobie już jest sukcesem. Do takiej właśnie aktywności zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły. Podczas zajęć w ramach festiwalowych aktywności mieli zbudować piramidę Sierpińskiego. Z przygotowanych wcześniej piramidek powstały prawdziwe okazy; wszak im więcej małych, tym większa duża… Wysiłek zespołów można było podziwiać w festiwalowej przestrzeni wystawowej. Przy okazji uczniowie dowiedzieli się, kim był Wacław Sierpiński, czym są fraktale i co to jest teoria liczb, analiza matematyczna, teoria mnogości.
Pamiętaliśmy również o tym, że rok 2023 jest poświęcony Mikołajowi Kopernikowi z okazji 550 rocznicy jego urodzin i 480 rocznicy śmierci. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z postacią wielkiego renesansowego uczonego oraz jego dokonaniami. Jak wiadomo, Kopernik był nie tylko astronomem, ale prawdziwym „człowiekiem renesansu”, bowiem działał także jako matematyk, lekarz, prawnik, ekonomista oraz próbował swoich sił w przekładach literatury.
Warto wspomnieć, że w naszej szkole przykładamy ogromną wagę do pokonywania niezwykle ważnej w dzisiejszym świecie trudności – nauki języków obcych. Jednym ze spektakularnych efektów tej troski jest coroczne przedstawienie teatralne w języku niemieckim. Tym razem była to niezwykle dowcipna i pełna zaskakujących scen inscenizacja baśni braci Grimm o królewnie Śnieżce: „SCHNEEWITTCHEN UND DIE SIEBEN ZWERGE”. Prawdziwą furorę zrobiły tańczące „brzuchate” krasnoludki, w które wcielili się chłopcy z klasy 7a. Przedstawienie przygotowała wraz z uczniami klas 7a i 8b nauczycielka języka niemieckiego, p. Karolina Hochman – Słoma. Dopełnieniem festiwalowego dnia był rodzinny festyn zorganizowany przez Radę Rodziców aktywnie wspierającą wszystkie nasze działania. Rozmach, z jakim przygotowano popołudniową zabawę, przerósł najśmielsze oczekiwania. Wokół szkoły zostały posadzone krzewy i kwiaty; polowa kawiarenka, obficie zaopatrzona, serwowała pyszne ciasta, napoje, popcorn, nawet grillowane mięsne przysmaki. Dzieci mogły wziąć udział w różnych grach i konkursach sportowych, nawet zmierzyć się z naszymi szkolnymi mistrzami na szachownicy. Mogliśmy też podziwiać treningi i sparingi szermierzy, którzy odwiedzili nas tego dnia. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Trudno powiedzieć, że ten dzień, 19 maja 2023, był w naszej szkole udany. On był niesamowity, pełen niespodzianek, niezwykle aktywny i niezwykle edukacyjny. Następny taki, mamy nadzieję, za rok.
Hanna Grodzka-Figzał